Örsteki Zaman

Geçtiğimiz yıllardan birinde İstanbul’da bir sergiye gitmiştim. Salt Beyoğlu’nda açılmış, yolculuk/göç ile ilgili bir sergiydi. Adını tam hatırlamıyorum ama düzenlemelerden birisi beni çok etkilemişti; bavullar üst üste yığılmış, bazı bavulların üstüne de mercekler takılmıştı. Bavulun sapına ya da başka yerlerine odaklanan bu mercekler yardımıyla, bavulların detaylarını görmek mümkün oluyordu.

20160424_150555

Aslında, mercekler yardımıyla görülen şey, bavulların detayları değildi. Belki o bavulları tutan ellerin izleri, belki göç sırasında bavulun sürttüğü yerlerin işaretleri, kısaca aslında zaman ve zamanın içinde yaşamış, belki de şu an var olmayan insanların izleri orada olmalıydı. Mercek bu izlerin orada olduğunu kanıtlar gibi asılı duruyor, bu izleri göstermek için insanı dürtüklüyordu.

Çalışmanın fikri ama aynı zamanda sanatsal ifade şekli hep aklımda kaldı. Zamanın izlerini yakaladıkça takip etmeye, kaydetmeye de çalışıyorum.

Yukarıdaki fotoğraf ta babamın atölyesindeki bir örsün üstten çekilmiş bir fotoğrafı. Üzerinde düzeltilen şeylerin, çekiç vuruşlarının izleri, yaptığı heykellerin izleri var; babam ve zaman var üstünde.

Fotoğraf Künyesi: @24 Nisan 2016, @03:05PM, @39°58'23.4"N 32°44'31.0"E
Reklamlar